Historia fotografowania – Camera obscura

Posted on

Fotografia to sztuka, która pojawiła się w latach trzydziestych XIX wieku i stała się powszechnie znana dekadę później. Dziś to hobby należy do najszybciej rosnących, a branża produktów fotograficznych ma ogromne obroty. Jednak nie wszyscy znają znaczenie takich słów jak “camera obscura” czy nawet “naświetlanie”, niewiele osób słyszało o takich nazwiskach jak Henri Cartier-Bresson czy nawet Annie Leibovitz. Dziś patrzymy w przeszłość i zastanawiamy się, jak ta niesamowita technika została stworzona i rozwinięta, ponieważ nie znając chwalebnej przeszłości nie można budować wspaniałej przyszłości.

Co oznacza – Camera obscura?

Jeszcze przed wynalezieniem fotografii ludzie znali zasady, na których ostatecznie się opierała. Mogli tworzyć obrazy na ścianie lub na arkuszu papieru, ale drukowanie zdjęć nie było wtedy możliwe, ponieważ zachowanie światła było trudniejsze niż jego projekcja. Narzędzie używane do pracy z obrazami nosi nazwę camera obscura, (co oznacza po łacinie ciemny pokój) i istniało kilka stuleci przed pojawieniem się zdjęcia.

Uważa się, że camera obscura została wynaleziona około XIII-XIV wieku, ale kronika arabskiego uczonego Hassana ibn Hassana, X c., opisuje zasady camery obscura, na której oparte było analogowe zdjęcie. Zasada działania opiera się na prawach optyki: światło przechodzące przez niewielką dziurę jest przekształcane i tworzy obraz na powierzchni, czyli ścianie pudełka. Obraz był lustrzany i odwrócony, ale współczesna kamera analogowa działa w podobny sposób, różniąc się tylko obecnością lustra i filmu, aby zachować obraz stworzony przez światło.

Fotografia i sposób jej tworzenia były zawsze nazywane zabójcą sztuk wizualnych. Uważa się jednak, że zasady fotografii były szeroko stosowane przez artystów renesansu Leonarda Da Vinci, Michała Anioła i innych. W połowie XVI wieku włoski naukowiec Giovanni Battista della Porta napisał esej na temat korzystania z camera obscura w celu ułatwienia rysowania. Projektował obraz ludzi stojących poza nią na płótnie znajdującym się w środku (w tym przypadku camera obscura była dużym pomieszczeniem), a następnie namalowana na powstałym obrazie lub skopiowana.

Proces korzystania z camera obscura wyglądał bardzo dziwnie i przerażająco dla ludzi w tamtych czasach, a Giovanni Battista był zmuszony porzucić swój pomysł po tym, jak został aresztowany pod zarzutem czarów. Pomimo faktu, że tylko nieliczni renesansowi artyści przyznali, że używali camera obscura (aparat otworkowy), uważa się, że używała ich większość. Powodem, dla którego nie uznano tego otwarcie, był strach przed oskarżeniem o okultyzm lub po prostu niechęć do przyznania się, że wielu artystów uważa to za pewne oszustwo.

Dziś można stwierdzić, że camera obscura była prototypem nowoczesnego aparatu. Pomimo tego, że dziś wygląda niepotrzebnie, wiele osób nadal uważa go za zabawny i wykorzystywany w celach artystycznych lub po prostu dla zabawy. Instalowanie filmu i przechwytywanie obrazu było logiczną kontynuacją.

https://www.wyslijkwiaty.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *